Başkanın Mesajı

Türk Diyasporası Dünyaya;Gastronomik Değerleriyle Açılıyor !Almanya’daki Türk Döner Restaurantlarına İMAJ arayan DTİK’e Coca Cola ve Sultans Of Kebap’tan teklif var !

Çok değerli arkadaşım, meslekdaşım ve hemşehrim sevgili Vahap Munyar’ın, ben Berlin Büyükelçiliğimizin açılışındayken katıldığı; DTİK / Dünya Türk İş Konseyinin New York’taki toplantısını aktardığı, 31.10.2012 tarihli Hürriyet Avrupa’nın kapağında ve hemen başlık altında, DTİK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı, The Coca Cola Company Başkan ve CEO’su Muhtar KENT’in resmi ile 4 sütuna verilen. ” Almanya ve Avrupa’daki Türk Dönercilere Coca Cola Müjdesi ” dev başlıklı yazısı’nın devamı 11 sayfada gelmekte ve Sn.Kent’in bu toplantıda ” www.dtik.org.tr, çok iyi bir iletişim platformu yarattı.134 ülkeden 107.000 kişi sitemizi ziyaret etti. Bu platform üzerinden 5.000 mail yollandı. DTİK, Türkiyenin imajını daha yukarıya çıkarmada önemli bir rol oynayacak ” DTİK’le daha yakından tanıdığı, gördüğü ve ilgilendiği bir konuya, Türk Dönercilerinin başta ALMANYA olmak üzere, Avrupa ülkelerindeki ağırlığına vurgu yaptığını ” Almanya’daki 16.000 döner restaurantına günde 2 milyon kişi giriyor. Artık Döner, Almanlar için de önemli yiyecekler arasında yer alıyor. Almanya’da yıllık Döner cirosu 3.5 Milyar EU’ya ulaşıyor. ” dediğini ve Avrupa’da Türklerin ağırlığını koyduğu Döner Sektörünün ulaştığı bu boyutu değerlendirmek açısından, Coca Cola’nın, Avrupadaki Döner Restoranları için 8-9 farklı tasarım hazırlattıracağını ve bunları Türk Dönercilerin beğenisine sunarak aralarından onlar tarafından seçilen biri ile restaurantın Coca Cola tarafından YENİLENECEĞİNİ, bunun da Temmuz başında Ankara’da yapılan DTİK toplantısında ki kararlar çerçevesinde planlandığını belirten ve ” Almanyadaki Türk Döner Restaurantlarının imajını, bu günkünden daha farklı noktalara taşımak istiyoruz, bu diğer milletlerden aynı işi yapanlara göre, Türk Döner Restaurantlarının imajlarıyla fark yaratmasını ve öne çıkmasını sağlayacaktır. ” sözlerine yer veren Munyar, kendi yorumunu da ekliyor. ” Böylece Coca Cola Company, öncelikle Almanya’daki 16.000 döner restaurantının önemli bir bölümünü de yanına çekmiş olacaktır. ” diyerek yazısını tamamlıyor. Bu yazının akabinde beni arayan, derneğimiz LMD ve DTİK Avrupa Böl.Kom.Meclis üyesi, Aachen Türk Alman İşadamları Derneği Başkanı Sn.H.Bekir YÖNLÜ, Almanya ve Belçika’daki ” Sultans Of Kebap ” Döner Restaurantları zinciri olarak, Avrupa Coca Cola Müşterileri arasında 16.sırada olduklarını, Temmuz ayındaki toplantıda alınan DTİK önerileri doğrultusunda, 20 yıllık deneyimleriyle, büyüterek sürdürdükleri Ar-Ge ve kaliteli çalışmaları içinde:
Avrupanın en iyi MİMARİ TASARIM kuruluşlarına hazırlattıkları; Yüksek İmajlı, az masraflı, çabuk üretilebilen, fonksiyonel ve cazibeli ” DÖNER RESTAURANTI tasarım örneklerini ” Coca Cola Company ve sayın Muhtar Kent ile paylaşmaktan mutluluk duyacaklarını ve böyle bir dayanışmanın da hem dünyaya örnek olacağına, hem de DTİK’e ve çalışmalarına güç katacağına inandığını ” belirtti.

Dünya Aşçılar Olimpiyadına 12 MADALYA ile damgasını vuran, Avrupalı Türklerin, Alman Mutfak Takımı;
EUROTURK CHEFS CLUB e.V Türk Lezzet Marka ve Mekanlarını Yurt dışında tanıtmaya hazır !

Bu konular çerçevesin de; Önce, Dergimizin Ağustos 2012 sayısındaki ” Türk Diyasporasını Dünyaya Açmak ” başlıklı yazımdan sonraki gelişmelere değinmek istiyorum. Yönetiminde bulunduğum derneklerimiz ile DTİK Avrupa Bölge Komitesi’nin katkılarıyla, Sayın Başkanımız HİSARCIKLIOĞLU’nun gösterdiği hedeflere doğru başlattığımız koşu’da; Avrupalı Türklerin Mutfak Takımı olarak katıldığımız, Dünya Aşçılar Olimpiyadlarında 1 Altın, 4 Gümüş, 7 Bronz Madalya ve 9 Merit Ödülü alarak, Dünya Gastronomisinin dikkatini Türk Mutfağı ve Mutfak sanatçılarına çektik.
Wacs’ın ( Dünya Aşçılar Konfederasyonu ) en önemli üyesi, VKD’nin ( Alman Aşçılar Federasyonu ) ilk etnik üyesi olduk ve
Ödül Törenin’de ” Avrupalı Türklerin, Alman Mutfak Takımı Başarılarıyla Herkesi Şaşırttı ” diye takdim edildik ! 30 Ekim’de Berlin’de Sayın Başbakanımızın açılışını yaptığı, Büyük Elçiliğimizin Açık Büfelerini hazırladık ve ödül alan eserlerimizi sergiledik. Başbakanım ve Büyükelçim bu çalışmalarımız için beni tebrik ettiler. 15 Kasımda TOBB’un İstanbul’da ev sahipliğini yaptığı, UNWTO Birleşmiş Milletler Dünya Turizm Örgütü’nün Kent Turizmi Küresel Zirvesinde ( bu konuyu önümüzdeki sayımızda yorumlayacağım ) görüştüğüm, Sayın Başkanımız Hisarcıklıoğlu ve Genel Sekreterimiz Çalıcıoğlu da, diyasporamızın Olimpiyadlardaki başarısını kutladılar. Diyasporamız için yeni görevimizin: ” Türkiye ve Türkiye dışındaki Türklerin yarattığı LEZZET MARKA ve MEKANLARI’nın, öncelikle yurt dışındaki tanıtımlarına katkı sağlamak, onları yeni yatırımcı ve partnerlerle buluşturmak, marka bilinirlik ve pazar paylarını arttırıcı, daha güçlü ve etkin inovatif performanslar sergilemek ” olduğunu biliyor ve bu konuda, Gastronomi sektörü ile bağlantılı tüm sektörlerin yanı sıra, STK’ların ve basının desteğini rica ediyoruz.