Diyasporadan Küresel Açılım

Türk Diyasporası yurtdışına açılmak için düğmeye bastı.Türk restaurantlarının imaş sorununua çözüm getirmeyi hedefleyen DTİK , 300 Kentte temsilcilik açacak.

2009 yılında kurulan Dünya Türk İş Konseyi (DTİK), Türk diyasporasını dünyaya açıyor. Dün gerçekleştirilen DTİK Genel Kurulu toplantısında Türk diyasporasının daha aktif hale getirilmesi için hazırlanan projeler hakkında bilgi verildi. 2023 yılında dünyanın en etkin üç diyaspora arasında olmayı hedefleyen DTİK, bunun için Tiran’dan Pekin’e, Toronto’dan St. Petersburg’a kadar dünyanın farklı ülkelerindeki 300 kentte diyaspora temsilciliği açacak, her şehirde “Kadın Girişimci Diyaspora Temsilcisi” ile “Genç Girişimci Diyaspora Temsilcisi” belirlenecek. DTİK Başkanı Rifat Hisarcıklıoğu, iki yıl içerisinde 100’den fazla ülkede 2 bine yakın temsilciyle hareket edecek çok büyük, geniş bir örgütlenme modeline kavuşmayı hedeflendiğini söyledi.

DÖNERE İMAJ

DTİK’in aldığı diğer kararın ise Türk restoranlarına yönelik bir proje gerçekleştirmek olduğunu belirten Hisarcıklıoğlu, bu konuda en önemli sorunun imaj olduğunu tespit ettiklerini söyledi. Restoranlarda genellikle düşük gelir grubuna hitap edildiğini belirten Hisarcıklıoğlu, “Bu sorun aşıldığında 5 yılda restoran sayısı iki kat, cirolar da 2.5 kat artacak” dedi. Türk markalarının dışa açılma sürecini hızlandırmak için “Diyaspora Franchise Platformu” kurulacağını da anlatan Hisarcıklıoğlu, şu bilgileri verdi: “Üniversiteler ve düşünce kuruluşları bünyesinde ‘Diyaspora Araştırma Merkezleri’ oluşturulacak. Ayrıca her yıl yurtdışından 50-100 genci eğitim ve staj için Türkiye’ye getireceğiz. Diyasporayı teşvik etmek amacıyla da önümüzdeki yıldan itibaren başarı ödüllerini hayata geçireceğiz.”

KADIN GÜÇLENECEK

Coca-Cola CEO’su ve DTİK Yüksek İstişare Kurulu Başkanı Muhtar Kent ise “Esas amaç Türk ve Türkiye markasını yurtdışında yükseltmek, yüceltmek. Amaçlarımızdan bir tanesi de Türk kadınlarını yurtdışında güçlendirmek” dedi.

İŞ DÜNYASI DTİK’TE BULUŞTU

DTİK Yönetim Kurulu ve Yüksek İstişare Kurulu toplantısına Çalık Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve DTİK Yönetim Kurulu Üyesi Ahmet Çalık, Palmali Holding’in sahibi Mübariz Mansimov, Erdem Holding Yönetim Kurulu Başkanı ve DTİK Yönetim Kurulu Üyesi Zeynel Abidin Erdem, DEİK Başkanı Rona Yırcalı, Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, Bankalar Birliği Başkanı ve Ziraat Bankası Genel Müdürü Hüseyin Aydın gibi önemli isimler katıldı.