ika 2012de En Başarılı Takımı olduk

Euroturkchefs Coulinary Team 2012 İKA/Dunya Aşçılar Olimpiyadının En Başarılı Takımı Oldu.

Almanya’nın Erfurt Kentinde yapılan İKA / OLİMPİADE DER KÖCHE Yarışmalarının en başarılı
REGİONAL TEAM‘lerinden biri olan, EUROTURK CHEFS Culinary Team 1 ALTIN, 4 GÜMÜŞ, 7 BRONZ Madalya ve  8 Diplomaile her girdiği kategoride Ödül alan takım olarak  Olimpiyat Tarihine geçti, AVRUPALI TÜRKLERİN olduğu kadar ALMANYA’nın ve TÜRKİYE’nin de GURURU oldu.
Regional Team olarak ödülünü almak üzere sahneye çıkan EUROTURK CHEF’ler,  “ AVRUPALI TÜRKLERİN, ALMAN Takımı, hergün, her katıldıkları kategoride ÖDÜL alarak herkesi şaşırtıyor ” diyerek takdim edildi. EUROTURKCHEFS Culınary Team, 112. yıldır yapılan aşçılık olimpiyatları tarihinde; Bir Türk Aşçı’ya verilen ( E.Köksal Sezgin ) İLK ALTIN MADALYA‘nın da sahibi oldu.
[nggallery id=4]
Türk Diyasporasının Mutfak takımı EUROTURK CHEFS Culınary TeamTÜMAPED / İstanbul, LMD Lezzet Markaları Derneği / İstanbul derneklerinin titiz çalışması ve işbirliği ile DEİK / DTİK Avrupa Bölge Komitesi Meclis Üyesi ve  UGD Platformu Başkanı, M.Vasfi PAKMAN tarafından hazırlandı ve yönetildi. EUROTURK CHEFS CLUB e.V Berlin, Başkan Sushi Maister Cengiz G.BENKEN ve takımının Teknik Koordinatörü Pastry Chef Bilgin YAZAN‘ın başarılı çalışmaları, disiplin ve özveri ile yakalanan bu büyük başarının sahibi oldu. Türkiye’den ve Avrupadan ünlü Cuisine ve Pastry Chefler, Olimpiyad Madalyaları için hem rakipleri, hem de kendileriyle yarıştı.. WACS / Dünya Aşçılar Konfederasyonu’nun kurucusu, VKD / Alman Aşçılar Federasyonunun üyesi olan EUROTURK CHEFS CLUB e.V Berlin’in,  REGİONAL TEAM‘i  ( 4.lük DİPLOMA ) aldı. Takım adına bireysel yarışan Cuisine Chef’’ler Suat Ulaş ( D2 GÜMÜŞ, D2 BRONZ ) ,  Gürcan Gülmez ( D2 GÜMÜŞ, B 4.lük DİPLOMA ) , E.Köksal Sezgin ( D1 ALTIN, D2 BRONZ ) ,  İmdat Ayan ( D2 BRONZ, D2 BRONZ ) Pastry Chef’ler Bilgin Yazan ( D2 GÜMÜŞ, D1 4.lük DİPLOMA ) , Ahmet Kır ( D2 BRONZ ) Ahmet Başak ( D2 BRONZ ) , Taylan Karabağ, ( D2 GÜMÜŞ, D1 BRONZ ) , Kıtchen Artist Mustafa Üçbilek ( D1 4.lük DİPLOMA ) aldılar, yardımcı Chefler Süleyman Çakır, Pascalis Afthonidis, Cem Taşlıçukur da bu başarıya katkıda bulundular
EUROTURK CHEFS CULINARY TEAM, ALMANYA / Erfurt’da yapılan 2012 İKA / Dünya Aşçılar Olimpiyadın’da sundukları
AÇIK BÜFE ve Gıda maddelerinden yaptıkları sanatsal eserlerle, hem ödülleri, hemde  dikkatleri üzerlerine toplayan,  ALMANYA adına yarışarak, TÜRKİYE’yi, Türk Mutfak, Kültür ve Turizmini ön plana çıkaran, Türkiye LOBBYCİLİĞİNDE büyük bir atılımı gerçkleştiren; ” Değişen Dünyadaki, Yükselen TÜRKİYE “ imajını yükselten, Türk mutfak kültürünü ve mutfak sanatcılarını Avrupada onore eden bir yapı sergiledi.
EUROTURK CHEF’ler ” Bundan sonra, diğer ülkelerde yapılan bazı yarışmalara da katılarak,
2016 İKA / Dünya Aşçılar Olimpiyadındaki çıtamızı daha da yukarı çekeceğiz “ dediler.
EUROTURK CHEFS CLUB e.V , Olimpiyad katılımına maddi ve manevi destekleriyle güç veren
DEİK / DTİK Avrupa Bölge Meclisi Bşk.Yrd. Remzi KAPLAN,
İstanbul’un çalışkan ve sevilen ŞİŞLİ Belediye Başkanı Mustafa SARIGÜL,
Türk Diyasporası’nı oluşturan DEİK / DTİK Dünya Türk İş Konseyi Gn.Sekr. Bahri Can ÇALICIOĞLU
ile Avrupa Endüstriyel Mutfak Sanayiinin Lider kuruluşu GGM GASTRO GmbH,
Türkiye RAKI pazarının ve Dünya Anasonlu içkiler pazarının lideri YENİ RAKI,
Dünyanın En iyi ve en prestijli havayolu şirketi THY,
Profesyonel Mutfak ekipmanlarında dünya markası KAPP,
Pastacılık Yağlarının Dünya Markası TURYAĞ,
Türk Gıda Sanayiinin Ulusal ve uluslararası lideri ÜLKER,
Kuruluşlarını da gururlandırdı.İlişikteki dosyalarda;
Takımımızı oluşturan arkadaşlarımızı ve fotoğrafları sunar, çalışmalarınızda başarılar dilerim.
Selam, saygı ve sevgilerimle,
M.Vasfi PAKMAN
UGD Platformu ( EUROTURK CHEFS CLUB, TÜMAPED, LMD )
Genel Başkanı
DEİK / DTİK Avrupa Bölge Komitesi Meclis Üyesi