Teşekkürler

Maddi ve Manevi olarak, Gücümüze Güç Katan, Yurt içinden ve dışından, Resmi ve Özel tüm destekçilerimize, şükranlarımızı sunar, işlerinde başarılar dileriz !

Değerli Üyelerimiz ve Destekçilerimize Saygıyla duyurulur.

LEZZET DERNEKLERİ FEDERASYONU olarak, Avrupalı ve Türkiyeli Chef’lerin Uluslararası Mutfak Takımı EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM ile katıldığımız; İKA/DÜNYA AŞÇILAR OLİMPİYATI’nda:Maalesef 14 kişilik yarışmacı ekibimizin yarısını, giderayak yaşadığımız ” Vize, rahatsızlık ve ailevi sebepler ” dolayısıyla Türkiye’de bıraktık. Dolayısıyla da, Milli takımlarımız kadar çok Madalya alamadık, Aşağıda isimleri yazılı yarışmacı chef’lerimizin üstün gayretleriyle
2 GÜMÜŞ, 3 BRONZ madalya ve 11 Merit ( 4.lük ) diploması aldık.

Ancak: Kendimiz ve Ülkemiz adına, bu dünyanın en büyük gastronomi etkinliğinden, en kazançlı çıkan takım olduk !
Hem; SU ÜRÜNLERİ TANITIM GRUBU’nun Türkiye denizlerinde yetiştirip tüm dünyaya ihraç ettiği balıkları,
yine dünyanın birçok ülkesinden gelen Aşçı, Tedarikçi ve İşletmecilere tanıttık, ÇİPURA ve LEVREK’lerimize hayran bıraktık.Hem de; Hollanda, Belçika ve Almanya’nın tam orta noktasındaki MOERS kentinde ” TÜRKİYE LEZZETLERİ TANITIM ve EĞİTİM MERKEZİ ” nin temelini attık.( Konuyla ilgili yüzlerce fotoğraf’tan bazı örnekler aşağıdadır. Lütfen bakınız ! )

Bakınız, Neler Yaptık ?
İKA / Olimpiade der Köche yarışmalarında:
STG / SU ÜRÜNLERİ TANITIM GRUBU’muzun katkılarıyla,Türkiye denizlerinin lezzetli balıklarıyla hazırladığımız büfe’ler ve Su ürünleri temalı artistik çalışmalarla WACS / Dünya Aşçılar Konfederasyonu ile VKD / Alman Aşçılar Federasyonu’nun dikkatlerini çektik Almanların en sevdiği balık olan, ÇİPURA ile 29 Ekim akşamı Duisburg’un, ünlü Türk Balık Restaurantı ” İHTİYAR BALIKÇI ” da gerçek bir Lezzet Şöleni sergiledik. LDF / Lezzet Dernekleri Federasyonumuzun Almanya’daki Sponsorları: HS KRANİCH GmbH ve DİVAN Reisen ile ” MOERS Türkiye Lezzetleri Tanıtım ve Eğitim Merkezinin ” 2 katta toplam 2300 m2 lik, özel yapım binasını koordine ettik.

Şimdi, Neler Yapacağız ?
16 Kasım Akşamı: 5 yıldızlı THE CLARİON HOTEL İstanbul, Mahmutbey’de, LDF’nin ve EUROTURK CHEFS takımımızın; Türkiye’deki ” Gala Yemeğini ” yapacak, emeği geçen dostlarımızı Basın mensuplarına ve kamuoyuna tanıtacak, Plaket takdim törenimizi yapacak, Lezzet yolundaki yürüyüşümüze devam edeceğiz.
Exec. Chef Yavuz S. Sivri tarafından hazırlanan, Çipura ve Levrek ile diğer su ürünlerimizin değişik lezzetlerini;
Siz değerli üyelerimiz ile destekçi kuruluşlarımızın yöneticilerine ve basın mensuplarına sunacağız.
Gecemizi ZİYADE FASIL SHOW grubu şenlendirecek. Tüm yurt içi ve dışı etkinliklerimizi, yarışma ve çalışmalarımızı, Almanya, MOERS Gastronomi Merkezimizle ilgili bilgilerimizi de paylaşacağımız:
MİLLİYET’le birlikte dağıtılan Lezzet’li Gazetemizi; 23 Kasım’da yayınlayacak, 24 Kasım’da İstanbul Kongre Merkezinde yapılacak olan SİRHA Gıda ve Gastronomi Fuarında dağıtacak ve standımızda yine hep birlikte olacağız.
Yeni yıl içinde yapmayı planladığımız: Tabii yine SU ÜRÜNLERİ TANITIM GURUBU’muz onaylarsa;
Yaratıcı ve yenilikçi balık ve deniz mahsulleri mönü yarışması
SEAFOOD TROPHY ‘nin startını vereceğiz.

LDF / Lezzet Dernekleri Federasyonumuz ile kurucuları olan LPD / Lezzet Profesyonelleri Derneği, LMD / Lezzet Markaları Derneği, LDD / Lezzet Dostları Derneği, LYD / Lezzet Yazarları Derneği ve LİD / Lezzet İşletmeleri ve İş Adamları Derneğimiz Gastronomi’de İnovatif performans ve Lobbycilik hedefleri çerçevesindeki faaliyetlerini muhteşem bir uyum içinde sürdürmeye devam edecektir.

Bilgilerinize arz eder, selam, sevgi ve saygılarımı sunarım.
M.Vasfi PAKMAN
Lezzet Dernekleri Federasyonu
Yön. Kur. Başkanı

EUROTURK CHEFS CULİNARY TEAM
Yarışmacıları ve aldıkları ödüller:
Süleyman ÇAKIR : 1 GÜMÜŞ Madalya (D2) ŞEKER HAMURU
Özlem DEMİRTUĞOĞLU : 1 GÜMÜŞ Madalya (D2) ŞEKER HAMURU
Ahmet BAŞAK : 2 BRONZ Madalya ve 3 MERİT Diploma (D2) ŞEKER HAMURU
Merve BENGISU YÜCEER : 1 BRONZ Madalya ve 1 MERİT Diploma (D2) ŞEKER HAMURU
Ahmet ÇAKIR : 4 MERİT Diploma (D2) ŞEKER HAMURU & ÇİKOLATA
Mustafa ÜÇBİLEK : 1 MERİT Diploma (D2) YAĞ
Emrah FANDAKLI : 1 MERİT Diploma (BÜFE)
Cengiz GÜNGÖR BENKEN : 1 MERİT Diploma (BÜFE)