Türk Diyasporasının Büyük Başarısı

Derneklerimizin Değerli Üyeleri,
Sayın Yetkililer,
Sevgili Dost ve Arkadaşlarımız,

TÜRK DİYASPORASI’nın, OLİMPİYAD ZAFERİ !

AVRUPALI TÜRKLERİN, MUTFAK TAKIMI 2012 Dünya Aşçılar Olimpiyadına Damgasını Vurdu !

Türk Diyasporasının Mutfak takımı ” EUROTURK CHEFS Culınary Team ” 05 – 10 Ekim tarihleri arasında katıldığı, Almanyanın Erfurt Kentinde yapılan İKA / OLİMPİADE DER KÖCHE, Dünya Aşçı Olimpiyadlarında;       ” Avrupalı Türklerin, Alman Mutfak Takımı başarılarıyla herkesi şaşırtıyor ! ” diye takdim edildi.


Olimpiyad tarihinde ilk defa bir Türk Aşçı’ya nasip olan ALTIN MADALYA’nında sahibi olan ve sadece 10 yarışmacıdan oluşan EUROTURK CHEF’ler, katıldıkları tüm yarışmalardan ödül alarak; 1 ALTIN, 4 GÜMÜŞ,         7 BRONZ ve 8 MERİT ( 4.lük ) Diploması ile toplam 21 OLİMPİYAD ÖDÜL’ünün sahibi oldular.

DEİK / DTİK ( Dünya Türk İş Konseyi ) Avrupa Bölge Komitesi Meclis Üyesi ve LMD / Lezzet Markaları Derneği ile TÜMAPED / T. Mutfak ve Ağırlama Profesyonelleri Meslek Eğitim Derneği Başkanı olarak; Almanya’nın başkenti Berlin’de, kurduğumuz ve Türkiyenin en iyi mutfak ve pastry chefleriyle oluşturduğumuz, EUROTURK CHEFS Culinary Team’in yakaladığı bu büyük başarıyı sizlerle paylaşmaktan dolayı mutluyum, gururluyum.  EUROCHAMBERS Y.K.Bşk.Yrd. DEİK / DTİK  ve TOBB Başkanı Sayın Rifat HİSARCIKLIOĞLU’nun gösterdiği  DEĞİŞEN DÜNYADA, YÜKSELEN TÜRKİYE  hedeflerine yönelik koşumuzun, bu etabında Avrupa Bölge Komitesi Başkan Yardımcımız ve derneklerimiz kurucu üyesi: Sayın Remzi KAPLAN ve diğer meclis üyelerinin, candan katkılarına, sayın Başkanımızın görüş ve tavsiyeleri doğrultusunda, kendisinden aldığımız ilham ve cesaretle İstanbul’da kurduğumuz derneklerimiz, LMD ve TÜMAPED üyelerine,  Olimpiyad destekçilerimiz; GGM GASTRO GmbH, THY / Turkish Airlines, ŞİŞLİ BELEDİYE BAŞKANLIĞI, YENİ RAKI, TURYAĞ, BAŞAK food, ÜLKER, ALGİZ İletişim, KAPLAN Döner, KAPP Endüstriyel Mutfak kuruluşlarına ve sayın yöneticilerine bu büyük başarıya olan maddi ve manevi katkılarından dolayı öncelikle teşekkür ediyorum.

” Erfurt’ta, 5 gün aralıksız geceli gündüzlü gerçekleştirdiğimiz, Olimpiyad çalışmalarımızın akabinde döndüğümüz, derneğimizin merkezi Berlin’de TDU / Türk Alman İşadamları Birliğinin düzenlediği toplantıda; EUROTURK CHEFS CLUB e.V Başkanı Cengiz G. BENKEN’i, Başkan yardımcısı olarak şahsımı ve, Y.K.Üyesi Mustafa ÜÇBİLEK ile yarışmacı cuisine ve pastry chefler Bilgin YAZAN, Suat ULAŞ, Ahmet KIR, İmdat AYAN, Ahmet BAŞAK, Pascalis AFTHONİDİS ve Süleyman ÇAKIR’ı kutlayarak onurlandıran; Ülkemizin ALMANYA Büyükelçisi Sayın Hüseyin Avni KARSLIOĞLU ve sayın eşi Gamze Hanımefendiye, biz de EUROTURK CHEF’ler olarak, Olimpiyadlarda GÜMÜŞ MADALYA ile 2. olan,   Şeker Hamurundan  yapılmış,  3 dinin buluştuğu HATAY patısserie art  eseri’mizi takdim ederek, şükranlarımızı sunduk. Türk Diyasporasının Küresel açılımında önemli bir kilometre taşı olan   GASTRONOMİ ile ülke PROPOGANDASI konusu yüksek istişare kurulumuzca da onaylandıktan sonra, iki yıldır üzerinde çalıştığımız ve alt yapısını tamamladığımız 2012 DÜNYA AŞÇILAR OLİMPİYADI Yarışmalarına, bu yönde bir ivme kazandırmayı, derneklerimiz yönetimleri ile değerli konseyimizin Avrupa Bölge Komitesi’ndeki, Gastronomi iş kolunda faaliyet gösteren arkadaşlarımızca programladık.

[fbphotos id=542024105813552 limit=10 rand=1] [button link=”http://www.euroturkchefs.org/fotograflar/ika-2012-dunya-ascilar-olimpiyatindan-kareler”] Fotografların Tamamını Görmek için Tıklayınız..[/button]

Berlinde 2007 yılında kurduğumuz VEREİN DER EUROPAİSCH und GASTRONOME e.V / Avrupalı Türk Aşçılar ve Gastronomlar Derneğimizin, VKD / Alman Aşçılar Federasyonuna kabulü için çok çalıştık ve başardık.     Almanyadaki Etnik gruplar arasında, bu federasyona ilk olarak biz TÜRKLER dahil olduk.

Kendimizi ve içinde bulunduğumuz sektörü ( Gıda ve Gastronomi ) öncelikle, Avrupanın ve arkadan Dünyanın gündemine yerleştirecek 3 ana kural belirledik ve bu organizasyonda çok çalışarak, bir bir uygulayarak, kulis yaparak, kendimize ve bizi görevlendiren, hedeflerimizi gösteren, DTİK’e inanarak;
DÜNYA ÇAPINDA gerçekleşen, bu büyük GASTRONOMİK BAŞARIYA, DAMGAMIZI VURDUK.!1.Kuralımız: ” Özgür dünyanın, bizler gibi özgür ülkelerinde yaşayan, özgür insanları; Hangi ülkede ve hangi bayrağın altında yaşıyor, çalışıyor ve yarışıyor olurlarsa olsunlar ! ÖZGÜRCE: Köklerini oluşturan ülkeyi ve kültürünü her ortamda tanıtarak, taşıyarak LOBBYCİLİK yapmalı ve bundan gurur duymalıdır. ” dedik, yaptık.
2.Kuralımız: ” Ülkemizin, insanımızın marifetlerimizin, başka bir ülkede veya gruplar içinde LOBBYCİLİĞİNİ yapmanın en etkin yolunun içlerine girmek veya onlara yaptırtmak olduğuna inanmak ve bunu başarmaktır. ” dedik, başardık.
3.Kuralımız: ki zaten çıkış noktamız ve pusulamız olmuştur;  En iyi LOBBY, YEMEKLE yapılır ve YEMEKTE yapılır. sözümüzün arkasında durarak; ” Ülkemizi, Lezzetlerimizi, Lezzet Sanatçılarımızı ( aşçılarımızı ) ve Lezzet Severlerimizi ( gurmeler ) diğer ülkelerde veya gruplar içindeki, aynı konuyla uğraşan kuruluş veya insanlara tanıtmak, onları heyecanlandırmak ve yaptıklarımıza karşı meraklarını uyandırmaktır. ” dedik, gerçekleştirdik.                                      Alman aşçı ve gurmeler başta olmak üzere, bir çok ülkeden aşçı ve gurme; ” Türkiye dışında nerelerde bu özel lezzetleri bulabiliriz? ” diye sordular ve bir çoğu da ” Türkiye’ye ve istanbula gelip, bizlerin yönlendireceği yerlerde, tavsiyelerimiz doğrultusunda, hatta bizlerle beraber yemek yemek, yeni lezzetler keşfetmek istediklerini ” söylediler. Seve seve kabul ve hatta davet ettik. Kasım ayı sonun gibi Gaziantep’te internasyonal lezzetçilerle buluşulacak.    Bu konular Türk Gastronomisinin istikbalindeki VİZYONUN şimdiden şekillendiğinin işaretidir.
Önemli olan bu işaretleri iyi okumamız, bilhassa yurt dışındaki GASTRONOMİK tanıtımımız, yapılanmamız ve Lezzet markalarımız konusunda hassas davranmamız gerektiğidir.
Bunu kaliteli ürünler ihraç ederek, nakliye ve lojistiğe dikkat ederek, marka ve partner seçiminde dikkatli davranarak, franchise konusunu biraz daha international düşünce yapısı ile koordine ederek yapmalıyız. Diğer yönden ise, eğitimli mutfak sanatçılarımızı, bizim gibi dünya dernekleri aracılığıyla ” Türk Mutfağı Eğitimi ” için, Türkiye dışında kullanarak, hem ülke tanıtımına hizmet etmeliyiz, hem de Gıda Maddelerimizin ve Gastronomik Ürünlerimizin pazar paylarını arttırabilmeliyiz.
Türk Diyasporasının aktif ve dinamik bir gücü olarak; EUROTURK CHEFS CLUB, bu konuda Türk Gıda ve Gastronomi Sektörlerinin olduğu kadar Turizm, İnşaat, Sanayii sektörlerine de, AVRUPA’da ve ÜLKEMİZ’de, sağlanacak imkanlar çerçevesinde, uzman chefleriyle, bilgi, çevre ve tecrübeleriyle hizmete hazırdır. ”
Selam, Sevgi ve Saygılarımla, konuyu bilgilerinize sunar, görüş ve önerilerinizi paylaşmanızı rica ederim.

M.Vasfi PAKMAN ( 0090532 4106048 / vasfipakman@gmail.com )

UGD Platformu ( EUROTURK CHEFS CLUB / Berlin, LMD / İstanbul, TÜMAPED / İstanbul )  Genel Başkanı
DEİK / DTİK ( Dünya Türk İş Konseyi ) Avrupa Bölge Komitesi Meclis Üyesi